Terapia nastolatków (13-17 lat)
Psychoterapia nastolatków rozpoczyna się od konsultacji rodziców, nastolatka i specjalisty. W trakcie pierwszego spotkania psychoterapeuta słucha perspektywy każdego członka rodziny na temat zgłaszanego problemu. W wyniku konsultacji wstępnej jest podejmowana decyzja o wskazanej formie psychoterapii – indywidualnej, rodzinnej i/lub grupowej. Sesje psychoterapeutyczne odbywają się raz w tygodniu, o stałej porze. Spotkanie trwa 50 minut. W zależności od wieku nastolatka wykorzystuje się metody pracy oparte na rozmowie lub aktywności twórczej takiej jak rysunek, praca z kartami metaforycznymi czy innym materiałem symbolizującym stany emocjonalne.
W Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju „Wewnątrz Relacj”prowadzimy indywidualną psychoterapię nastolatków w oparciu o budowanie relacji terapeutycznej. Integrujemy dotychczasowe osiągnięcia nurtu psychoterapii systemowej, czyli rozumienia nastolatka w kontekście rodzinnym i rówieśniczym, oraz psychodynamicznej tzn. odzwierciedlającej wewnętrzny świat przeżyć nastolatka wraz z rozwijaniem jego umiejętności wglądu.
Dbając o rozwój samodzielności i autonomii nastolatków stopniowo ogranicza się obecność rodziców podczas procesu psychoterapeutycznego.
W wielu trudnościach emocjonalnych nastolatków wymagana jest psychoterapia długoterminowa.
W uzasadnionych przypadkach psychoterapeuta młodzieżowy zaleca konsultację psychoterapeutyczną dla par/rodzin lub konsultację lekarza psychiatry dzieci i młodzieży.
Nasi specjaliści stale dbają o jakość pracy terapeutycznej korzystając z regularnej superwizji.
Specjalizujemy się w takich tematach jak:
- trudności szkolne
- dylematy egzystenacjalne
- obniżony nastrój i poczucie pustki
- samotność
- stany lękowe
- szkolny stres
- pierwsze miłości
- każdej sytuacji, która niepokoi nastolatka (i rodziców)
Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takim, jakim Ty chcesz, żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą
J. Korczak